Prikazano: 381 - 400 od 723 zapisov
AO

Spomladanska predigra

Za prvomajske praznike, ko je pomlad že pošteno potrkala na vrata in ko je sonce že dobilo na moči, smo se vsak po svoje nastavljali toplim sončnim žarkom. Nekateri so ga bili deležni več, drugi manj, vsekakor pa smo se vsi naužili, za nekatere prvih skalnih oprimkov... Potepali smo se v Paklenici, Klemenči peči nad Logarsko dolino in v južni steni Kogla, ki pa je bil vse prej kot topel :) 

 Naj slike povedo več... 

torek, 13. maj 2014

GEOSS

nedelja, 4. maj 2014
VO

Javornik

Tradicionalno "kurjenje" šunke, pirhov, potic in ostalih dobrot, smo tokrat na Velikonočni ponedeljek imeli na Javorniku.
ponedeljek, 21. april 2014
AO

Pomladni tabor na Primorskem 2014

V soboto, 12. in nedeljo, 13.4.2014 smo uspešno izvedli plezalni tabor na primorskem.

Prvi dan nas je 5 plezalo v veliki Osapski steni in Babni, 2 v Črnem Kalu in 2 v Glinščici. Sredi dneva nas je osvežil rahel dež, ki nam je sicer grozil že skozi cel dan. Sončka nismo bili deležni, tako da nam v smereh ni bilo prevroče. V steni Babne smo vztrajali vse do mraka, predvsem zaradi mobitela, ki je našemu članu (uganite komu?) pri abzajlu padel v globino in ga seveda nismo več našli. Pri sestopu smo se oglasili pri legendi Elici, ki nam je postregla z domačim refoškom in zanimivimi prigodami. Večer smo zaključili na terasi kampa Vovk ob pijači, jedači in zvokih kitare izpod Tomotovih prstov.

Drugi dan se nas je 9 odpravilo preko meje v Glinščico. S parkirišča smo se z nabitimi rukzaki odpravili peš proti zastavljenim smerem, ki so nam predvsem z vrha postregle s čudovitimi razgledi. Ob plezanju smo tako še dodobra spoznali zanimivosti in naravne lepote doline reke Glinščice, podrobnosti pa v slikah...

PeRo

nedelja, 20. april 2014
VO

POHOD PO POTEH CELJSKIH GROFOV 2014

sobota, 12. april 2014

Grmada - Graška gora

V nedeljo nas je pot zanesla na našo soimenjakinjo - Grmado na Graški gori.
nedelja, 6. april 2014

PEČOVNIŠKA KOČA NA GRMADI 620 m

četrtek, 3. april 2014

SADILNI DAN

sobota, 22. marec 2014
AO

Zimski tabor na Zelenici 2014

Tabor Zelenica smo v lepem vremenu uspešno izvedli. V soboto nas je bilo 9 in v nedeljo 6,  plezali in smučali smo v Begunjščici in B. Vrtači. Ob dobri večerji in družbi smo preživeli tudi prijeten večer na koči. Kako je bilo pa v slikah. 

Matej Arl 

torek, 18. marec 2014
VO

TROMEJNIK 390 m

sobota, 15. marec 2014
AO

Grape v steni Laneža 2014

Datum: Nedelja 9.3.2014
Vreme : sončno in  jasno brez oblačka
Zbirno mesto: Zlatorog Celje 6:00
Skupina :
vodja AŠ in alpinistični inštruktor,  TOMO VIDENŠEK,
načelnik AO GRMADA, BRANKO ANTOLOVIČ,
mlajši pripravnik, MITJA PETERKA
tečajniki, KOROŠEC MATJAŽ, DAMIR ŠKRINJAR, VIDA SAKSIDA, MARLENKA DREVENŠEK
Po odhodu iz zbirnega mesta smo se dobili v Mozirju pri pekarni in se ob jutranji kavici dogovorili o poteku ture. Glede na to, da je bil zjutraj mraz smo lahko pričakovali odlične razmere, posledica je bila dobro razpoloženje in nestrpno pričakovanje naše prve zimsko plezalne izkušnje v sklopu AŠ.
Pod odhod iz parkirišča pri Bukovniku smo pot nadaljevali mimo koče na Grohatu in pod vznožje Laneža.
Opremili smo se z vso potrebno opremo in najprej zlezli Našo grapo in sestopili po Mišini grapi.
Nadaljevali smo z naslednjim vzponom v smeri Dvomljivka. Tukaj smo tudi izdelali sidrišče v skali za prvi raztežaj in v rušju za drugi raztežaj in nadaljevali v navezi do vrha.
Sestopili smo po detektivski smeri.
Na koncu smo bili zelo zadovoljni saj smo vsi skupaj opravili 26 vzponov in preizkusili teorijo delovanja naveze in izdelave sidrišč tudi v praksi.  Logična posledica je bila zasluženo pivo in šnops na koči, kjer smo razpravljali o opravljenih smereh z razgledom na stene Laneža obsijane z soncem.
Zapisal Matjaž Korošec 
ponedeljek, 10. marec 2014
VO

Zimska planinska šola

V nedeljo, 23.02.2014 smo izvedli praktični del zimske planinske šole.
nedelja, 23. februar 2014
AO

BIVAKIRANJE 2014

V soboto zjutraj se nas je pet nadebudnih tečajnikov s Fotom in Gašperjem na čelu, odpravilo pod Raduho, da bi pridobili praktične veščine s področja bivakiranja. V bližini koče na Loki smo preiskali teren in določili kje si bomo zgradili prenočišča.  Razdeljeni v dve skupini, smo pričeli z gradnjo iglujev. Druga skupina se je gradnje lotila tako velikopotezno, da je potrebovala celo svoj snego kop, da si je zagotovila dovolj gradbenega materiala. Bili smo pravi gradbinci, vsak eskim bi bil ponosen na nas :). Do teme so bili naši igluji postavljeni, postelje postlane, mi pa prijetno utrujeni. Ob novici o novih medaljah z OI smo z nasmeški (eni bolj, drugi manj uspešno) zaspali. Naslednje jutro smo ugotovili, da je bil iglu prve skupine najverjetneje samo muha enodnevnica, saj se je čez noč streha že dodobra pogreznila in najverjetneje ni zdržala naslednje noči. A svojemu namenu je služil. Drugi iglu je bil malce bolj resen in bo zato najbrž kljuboval vremenu še kar nekaj časa.

Vreme nam je služilo, zeblo nas ni preveč, imeli smo sonček, imeli smo se super in veliko smo se naučili. Tistim ki niso šli zraven pa je lahko zelo žal :).


Vida

 

VTISI NEKATERIH VRLIH TEČAJNIKOV:

Tomaž Kerec 

Po težkem pričakovanju sem končno doživel bivakiranje. Romantično pričakovanje mirnega spanca v igluju v naravi mi je hitro odvzel hlad,kar je bila posledica ultra lahke opreme ( ki jo je predavatelj odsvetoval ).Kljub slabemu spancu mi je bila izkušnja zelo všeč in mi bo ostala v dobrem spominu.

 

Davor Čadej 

Zanimiva, predvsem pa koristna izkušnja bivakiranja, hvala Fototu in Gašperju da sta potrpela z nami.

 

Janez Bitenc 

Super družba, obilo smeha in odlična nova izkušnja. Hvala Fotu za njegov čas in deljenje izkušenj.

 

Damir Škrinjar 

Bivakiranje je bila izkušnja, ki jo Mastercard resnično ne pokrije. Izdelava je sicer trajala cel popoldan (slabo predelan sneg), vendar smo si naredili takšne "hotele", ki bodo stali še nekaj časa (upam). Moja slabost, je ta, da nimam dobre spalne vreče, zato sem se ponoči zbujal, kar nekajkrat. Pohvala gre vsem, za odlično timsko delo in zahvala Fotu, ki nas je naučil poleg izdelovanja bivakov še marsikaj zraven. Odlična izkušnja, ki je ne bom pozabil celo življenje.

 

 

 


ponedeljek, 17. februar 2014
AO

Bariloche

Argentina, prostrana dežela tisočerih obrazov. Bariloche, čudovito mesto v Patagoniji med gorami in jezeri. Cerro Tronador- Gora grmenja, Gora, ki te očara, gora, ki je  lepa, velika, dominantna, in včasih tudi nedostopna. Vrha sicer ni bilo, je pa nekaj fotk vrednih objave

Tomo 

sobota, 15. februar 2014
VO

K O K O Š na Krasu (670 m)

 

     Preživeli smo prijeten dan na Krasu. 

    Več fotografij na Facebook   

sobota, 15. februar 2014

Pohod po obronkih Celja - SMREKOVEC

 

Povzpeli smo se iz Žekovca (500 m),do Mozirske koče na Golteh (1356 m) ...

nedelja, 2. februar 2014
AO

Naša mala plezalna stena

Nekaj tednov nazaj smo bili priča otvoritvi naše male plezalne stene-bolderce, po našem žargonu. Seveda smo vsi komaj čakali tisti dan, ko bomo lahko končno prijeli za oprimke ter navijali svoje goreče podlahti in kljubovali zakonu gravitacije. Steno smo zgradili s skupnimi močmi in nam je kot spomenik našega medsebojnega prijateljstva, brez katerega v alpinizmu hvala bogu ne gre. Da ne govorimo o naši fizični pripravljenosti, ki zavoljo stene krepko raste in bo na njen račun v  tem letu zagotovo dosežen marsikateri cilj naših članov. Kako je potekala gradnja, pa bodo najbolj nazorno znale povedati slike.

Hvala vsem, ki ste na kakršen koli način pomagali pri postavitvi stene! 

torek, 28. januar 2014
AO

Zimski tabor Grohat 2014

Na lep zimsko idilični vikend nam je celo uspelo izvesti Zimski tabor AŠ na Grohotu pod Raduho. Foto, Jager, Katja, Grega in jaz smo si razdelili delo in dodobra zaposlili naših devet tečajnikov. Malo nam je sicer nagajalo aprilsko vreme, a se nekako nismo dali motiti in smo stvar speljali do konca. Zdaj znajo naši tečajniki že dodobra razkopavati po snegu, pa naj bo to ob izdelavi sidrišča, gobe, ali ob iskanju žolne. Da ne govorimo o njihovih cepinsko- dereznih spretnostih. Po končanem tečaju smo opravili tudi nekaj vzponov v grapah bližnjega Laneža in opravili pristop na Raduho.
Skratka, akcija uspela- Bravo pjebi!!
Tomo 

torek, 21. januar 2014
AO

S HOJO PROTI POTICI V.

Tradicija ostaja. Zgodil se je še petič, pohod namreč. Letos dva dni pozneje kot običajno, saj vreme v četrtek res ni bilo naklonjeno pohodnikom. No včerajšnji dan pa je bil bolj prijazen in ko smo se iz Konjic povzpeli na Skalo, nas je že pričakalo sonce. Po štirih urah prijetne hoje, pa smo kot običajno zaključili na Sv. Tomažu nad Vojnikom.
nedelja, 29. december 2013
AO

Zimski Zmaj

Marko Mavhar: Od petkove pustolovščine v Herletovi smeri mi stena ni dala miru. Ko sva z Miranom tisti dan sestopala, sem se uzrl nazaj trdno prepričan, da se bom kmalu vrnil. Nedelja je minevala v znamenju počitka in bolj ko sem prihajal k sebi bolj me je spet vleklo tja gor. Ni kaj, vzamem telefon v roke in pokličem Mraka. Če bo kdo za akcijo pa bo to zagotovo on. Ni bilo potrebno veliko časa, da sva uskledila termin. V poznem ponedeljkovem popoldnevu se prebijava po vijugasti cesti skozi gosto meglo proti Logarski dolini. Tam so naju zopet pozdravile zvezde, ki so metale svojo čarobno svetlobo na spokojne vrhove nad dolino. 0prtava si nahrbtnike, ki sva si jih bila pripravila že prej in se počasi vzpenjava proti koči na Jami. Koča je bila zaprta, samo vonj po krušni peči, ki se je razlegal okoli, je izdajal, da je bila še nedolgo tega odprta. Za silo si urediva ležišče v bližnji drvarnici. Mrak nama skuha okusno večerjo, da sva lažje zaspala, saj naju je oba po tihoma grizel duh negotovosti jutrišnjega dne. Ob štirih zjutraj mi prijeten spanec pretrga histeričen zvok budilke, ki je naznanjal pričetek najine odiseje. Ob soju svetilk načenjava že dobro uhojeno gaz proti steni. Tokrat nama je bila ta muka prizanešena in posledično sva stala pod steno še v trdi temi. Vsak zase pričenja ritual priprave na plezanje. V soju svetilk plezava nenavezana vse do mesta kjer se Herletova smer odcepi v levo. Tam narediva varovališče in nadaljujeva po izpostavljeni zasneženi rampi. Začetek ni bil ravno obetajoč, tukaj je bil sneg slabše predelan, vendar še vedno dober, da je bilo moč hitro napredovati. Prvo težje mesto je pred nama, nerodna prečnica, ki ji sledi prehod v žleb, nama kar podkuri v podlahti. Tukaj je Mrak prakticiral prav poseben tehnični prehod; z eno roko se oklepaš skale, z drugo pa s cepinom zapičiš v pomrznjen šop travice, sledi še preprijem na cepinu in se z binglanjem nog v previsu nerodno skobacaš na zasneženo poličko. Po tej akrobaciji je sledila zmerna plezarija po zasneženem žlebu vse do velike rampe. Prečka v levo, ki jo v letnih razmerah lahko prehodiš z rokami v žepu, je sedaj zahtevala kar nekaj napora in še več izkušenj v nameščaju varovanja, saj so bile vse optimalne razčlembe prekrite s snegom. Tehniko plezanja zasneženih prečnic, ki jih v smeri ne manjka sva do dobra izpilila. Skoraj tako kot poleti, le da ne veš točno kaj držiš s premrlimi prsti od mrazu, plezalke pa zamenjajo okorni gojzarji z derezami na nogah. Čeprav bi raje videl, da bi do težjega dela imela še kaj za "popikat" se oba čudiva ob pogledu navzgor. Stena je tukaj tako strma, da ji sneg ne pride do živega in pogled na golo skalo, ki jo tu in tam krasi kakšna zaplata snega, nama je odprl obilico negotovih vprašanj. Nič, odpneva dereze, gojzarji romajo v nahrbtnik, na noge pa navlečeva mrzle plezalke. Ne bo druge rešitve, si rečeva in Mrak se zapodi v prvo šestico pred težjim delom. Privajanje na letni tip plezarije nama ob teh vremenskih pogojih ne gre najbolje od rok. Veter, ki nosi po zraku snežene kristalčke nama tu in tam zagode pod noge, da se komaj ujemeva v ravnotežju. Sledim mu z okornimi gibi, rok ne čutim več že po prvih prijemih in plezanje je tukaj vse prej kot užitek. Počasi prisopiham do njega, zdaj pa naju čaka najtežji del smeri. Zdaj ko še imam razgrete prste nadaljujem proti detajlu, s težavo se prebijem skozenj nakar mi višje gori spodrsne na poledenelem stopu. Še zadreti se nisem mogel, tako hitro se je vse odvilo. Pa je šla čista prosta ponovitev po gobe. Hitro se poberem in ponovno splezam do stojišča. Mrak se mi kar smili, saj ga čakajo težave popolnoma neogretega. Ni bilo potrebno veliko čakati, da je splezal do mene. Zdaj naju do roba ločita le še dva raztežaja, ki pa sta vse prej kot lahka, za plezalke preveč snežena, za dereze pa presuha in ko misliš, da si že mimo najtežjega, te stena zaposli še z dodatnim delom, ki se mu ne moreš odreči. Po Mrakovih besedah si tukaj še vedno bližje podnu, kot vrhu. No po osmih urah garanja nama uspe priplezati na rob. Izžeta od naporov sva si z zadovoljstvom stisnila v roke. Veselje je bilo nepopisno, čeprav sva vedela, da še ni konec, zdaj se začenja šele drugi polčas; treba je priti nazaj v dolino, ki je v takšnem stanju vse prej kot enostavno. Veselje pa je rastlo z vsakim metrom sestopa. Ves čas sem se spraševal, kaj nas vodi v takšna dejanja? Kaj je tako dobrega v vsem tem posebnem trplenju, ki ga alpinist izkusi v mrzlih stenah? Odgovora še do danes nisem našel, le težave in vesel sem, če jih lahko najdem in premagam, še posebno če ti pri tem pomaga prijatelj. Vse skupaj pa je ena velika šola za življenje.
ponedeljek, 23. december 2013
Prikazano: 381 - 400 od 723 zapisov

Prijava za člane

Iskanje

Največ ogledov galerije

PD Grmada

Planinsko društvo Grmada Celje
Ulica mesta Grevenbroich 9
SI-3000 Celje

Info pisarna: IGLU Sport Ulica mesta Grevenbroich 9, 3000 Celje
Delovni čas: pon.- pet.: 9 - 19 ure, sobota 9 - 13 ure
Telefon: (03)-492-9300

Socialna omrežja

Novice Planinske zveze Slovenije


NAPAKA: ne najdem RSS datoteke...