petek, 30. junij 2006
Govor predsednika društva ob otvoritvi
Drage planinke, dragi planinci, spoštovani gostje!
Posebej v naši sredini pozdravljam vse:
predstavnike Planinskih društev,
predstavnike SMDO,
predstavnike PZS,
predstavnike MO Celje in
KS Zagrad.
Zahvaljujem se vsem, ki ste se odzvali našemu pozivu, da skupaj proslavimo, ta veliki in za nas pomemben dogodek. Takšni dogodki so posebej pomembni za planinsko javnost, kajti v trenutkih ko članstvo po društvih in PZS upada, tu na Grmadi dokazujemo, da pozitivne vrednote slovenskega planinstva kljub vsem težavam, ki jih v teh 110 letih obstoja Planinske zveze Slovenije, in režimih ki so se zamenjavali na naših tleh, niso izginile. Naše društvo in koča, ki jo odpiramo danes, je skromni prispevek v zakladnico Slovenskega planinstva, ki ima prav v tem delu Posavskega hribovja dolgo tradicijo s postavitvijo bližnje Celjske koče davnega leta 1924. Z današnjo otvoritvijo Pečovniške koče in vsemi spremljajočimi objekti ima Celje z okolico danes postavljene nove temelje za nadaljevanje planinsko/alpinistične tradicije , kar je garant za ustvarjanje novih rodov planincev, ki so nosilci zdravega načina življenja. To pa danes sodoben človek, kljub vsemu izobilju, nujno potrebuje.
Danes mineva natanko 8 let ko je bilo Planinsko društvo Grmada sprejeto v Planinsko zvezo Slovenije in 4 leta ko smo začeli z pripravljalnimi deli na tej parceli. Začetek gradnje planinske postojanke se je začel v maju 2003. Zagnanost pri gradnji je bila tako velika, da smo decembra istega leta že silvestrovali v koči, seveda ne tako udobno, kot je to možno danes, pa vendarle bili smo skupaj in prvič na svojem.
V koči je 50 m2 gostinske površine s 40 sedeži, dodatnih 40 sedežev premore vrt, v nadstropju je 12 ležišč in lep društveni prostor. Urejene so sanitarije in tuš kabina. Za čiščenje odpadnih in fekalnih voda imamo biološko čistilno napravo. Prostor na hribčku ob bivaku Bavč je namenjen piknikom. Tabor Vipota pa je namenjen šotorom in seveda tabornikom. Naš ponos je tudi več kot 120 let star kozolec Toplar, ki smo ga rešili propadanja - in iz njega naredili zelo uporaben Športno gospodarski objekt.
Ob tej priliki vam predstavljam tudi, dosežke društva na kadrovskem področju. Planinsko društvo Grmada ima danes več kot 200 članov, članstvo pa še vedno narašča. V društvu aktivno delujejo vsi odseki, ki bi jih naj planinsko društvo imelo. Planinsko izobraženih imamo preko 40 naših članov. To so vodniki, markacisti, alpinisti, varuh gorske narave, inštruktorji, celo nekaj gorskih reševalcev imamo med seboj.
Ker lahko v takšnih trenutkih zahvale koga izpustiš in s tem užališ, ne bom tvegal poimenskih imenovanj, ampak uporabil misel našega najstarejšega člana g. Kregar Ivana, ki je povedal takole: "Tu pomagam zato, da bodo vnuki videli kaj smo naredili". Globoka misel, kajti prav mi, današnji planinci (vnuki), uživamo zapuščino naših dedov.
Zato hvala vsem, ki ste kakorkoli pomagali pri gradnji te planinske postojanke, s donatorskimi sredstvi ali kako drugače na različne druge načine.
Hvala tudi vsem, ki ste se odzvali povabilu na današnjo otvoritev, lepo se imejte to popoldne, sicer pa varen korak in nasvidenje ob srečanjih na planinskih poteh.
OTVORITEV
Otvoritev koče bo izvedla peterica najbolj aktivnih članov društva: Franc Šinko, Miran Cokan, Roman Toplak, Željko Lamut in Mišo Primc.
Sedaj ko je koča opremljena tudi z vsemi uradnimi simboli, drage planinke in planinci, vam jo dajemo v uporabo.
Ostali govorniki na otvoritvi koče so bili:
Edvard Stepišnik, predstavnik PD Celje Matica
Vladimir Ljubek, predsednik KS Pod gradom
Stanko Gasparič, podpredsednik PZS
Martin Aubreht, član predsedstva SMDO in predstavnik PD Mozirje
Joze Kodre, predsednik SMDO
Vili Vengust, predsednik PD Ojstrica